Charakterystyka zawodu technik bezpieczeństwa i higieny pracy - numer zawodu 325509

Od kilkunastu lat obserwujemy renesans zawodu specjalista ds. BHP. Wymagania związane z koniecznością przepisów BHP są bardzo wysokie. Skutki nieprzestrzegania zasad BHP są dotkliwe ze względu na wysokie kary i ponoszenie odpowiedzialności prawnej. W związku z tym  wiele przedsiębiorstw zatrudnia specjalistów ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Specjalista ds. BHP:

przeprowadza szkolenia na terenie danego zakładu pracy,

przygotowuje pracowników do bezpiecznego i funkcjonalnego wykonywania swoich obowiązków,

zapewnia odpowiedni nadzór  w zakresie  przestrzegania bezpieczeństwa pracy,

opracowuje   możliwe w danym zakładzie pracy  możliwości  ryzyka zawodowego.

W swoich szkoleniach BHP-owiec wykorzystuje szereg nowoczesnych technik multimedialnych, dzięki którym w sposób jasny i przejrzysty prezentuje pracownikom jak prawidłowo i bezpiecznie wykonywać daną pracę.

Specjalista ds. BHP to nie tylko osoba odpowiedzialna za prowadzenie szkoleń, ale również i osoba, które powoływana jest do wyjaśniania przyczyn wypadków. BHP-owiec stawia się na miejscu zdarzenia, przygotowuje wiążący protokół i zajmuje się wyjaśnieniem okoliczności danego zdarzenia. Ponadto prowadzi rejestr wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń, które miały miejsce na terenie danego zakładu.

Osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania owego zawodu może być zatrudniona w zakładach pracy oraz prowadzić własną działalność gospodarczą w celu prowadzenia edukacji z zakresu przepisów bhp.

Nauka zawodu technik bezpieczeństw i higieny pracy jest realizowana w ZSM w Łapach w szkole policealnej dla dorosłych w systemie zaocznym i trwa 3 semestry.

Dokumenty do pobrania:

Wniosek o przyjęcie do Szkoły Policealnej dla Dorosłych

Załącznik nr 4 - Oświadczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Charakterystyka zawodu technik rachunkowości - numer zawodu 431103

Dla wielu osób zawód technik rachunkowości kojarzy się przede wszystkim z matematyką, ale niezupełnie tak jest. Każdy kto zajmuje się finansami – choćby domowymi –musi umieć gospodarować zasobami finansowymi i racjonalnie je planować. Ponieważ w obecnych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej każdy podmiot gospodarczy – nawet ten najmniejszy –musi prowadzić ewidencje finansową, znajomość rachunkowości jest  bardzo potrzebna. Niezbędni są też pracownicy, którzy takie kwalifikacje posiadają. Podstawy rachunkowości.

Kształcenie w zawodzie technik rachunkowości ma na celu przygotowanie absolwentów do sprawnego wykonywania typowych zadań zawodowych, jak prowadzenie rachunkowości, dokonywanie rozliczeń finansowych, przygotowywanie ich do weryfikacji, przechowywanie dokumentacji księgowej, nadzorowanie terminowej spłaty zobowiązań i ściąganie należności i roszczeń,  obsługa komputera i wykonywanie podstawowych czynności biurowych.

Zadania te wykonywane są w komórkach rachunkowości we wszystkich przedsiębiorstwach, jednostkach i zakładach budżetowych, bankach i instytucjach ubezpieczeniowych, a także urzędach skarbowych i urzędach jednostek samorządu terytorialnego.

Kształcenie w zawodzie technik rachunkowości z jednej strony zapewnia kwalifikacje właściwe dla zawodu, z drugiej zaś oznacza wyposażenie techników rachunkowości w taki zakres wiedzy i umiejętności o charakterze ogólnoekonomicznym i ogólnokształcącym, który pozwoli na szybkie przekwalifikowanie się lub uzupełnienie posiadanych kwalifikacji. Możliwie jest też prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Dokumenty do pobrania:

Wniosek o przyjęcie do Szkoły Policealnej dla Dorosłych