Nasi partnerzy:

W ramach wstępu o mądrym zarządzaniu własnym czasem proponuję  tekst do zapoznania i rozważenia, a refleksje do zastosowania.

„ Znajdź czas na myślenie – to źródło siły

 znajdź czas na zabawę – to tajemnica młodości

 znajdź czas na czytanie – to podstawa wiedzy

 znajdź czas na uprzejmość – to brama do przyjaźni

 znajdź czas na marzenia – to droga do gwiazd

 znajdź czas na miłość – to prawdziwa uroda życia

 znajdź czas na radość – to muzyka duszy

znajdź czas na przyjemności – to nagroda za Twoją pracę.”

                                          Źródło: Mądrości Irlandzkie


Pobierz cały artykuł

Naukowcy przekonują, że ponad 80% odczuwanego przez nas stresu nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi faktami, a wynika z budowanych przez nas czarnych scenariuszy albo rozpamiętywania przykrych sytuacji, które już miały miejsce. Zamiast o nich zapomnieć, wciąż analizujemy sprawy, nakręcając spiralę. Dzieje się tak, ponieważ to nie sama sytuacja wywołuje stres. Jego przyczyną jest znaczenie, jakie my nadajemy tej sytuacji, jak o niej myślimy – pozytywnie czy negatywnie. Kiedy dotyka nas sytuacja trudna, w organizmie dochodzi do burzy hormonalnej. Wzrasta produkcja neuroprzekaźników przekazujących sygnały między komórkami nerwowymi. Reakcje ciała i psychiki są niekiedy bardzo gwałtowne.  Sytuacja krytyczna aż 30-krotnie podnosi we krwi poziom adrenaliny.

Wielu z nas podczas trwania pandemii może odczuwać negatywne skutki psychologiczne całej sytuacji. Potrzebujemy czasu, aby opanować frustrację, a może i stres, który przeżywamy w związku ze zmianami, które nas dotykają. Każdy człowiek ma inny próg odporności na stres.

Najpierw kilka słów o mózgu

  • Dopiero około 25 roku życia ludzki mózg osiąga pełną dojrzałość, czyli wiek lat kilkunastu sprzyja jego rozwojowi.
  • Ten kluczowy organ składa się w 60 procentach z… tłuszczów. Właśnie dlatego obecność zdrowych tłuszczów w diecie ma pozytywny wpływ również na nasze dobre samopoczucie. To właśnie tłuszcze odpowiadają za transport witamin do mózgu. Jedz mądrze, a Twój mózg Ci za to podziękuje.

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.