"Człowiek, który nie czyta dobrych książek, nie ma żadnej przewagi nad tym, który nie umie ich czytać wcale"
Mark Twain

Było już o podróżowaniu po Pradze, zwiedzaniu tego pięknego miasta, osiemnastkach, nauce języka czeskiego… A przecież główny cel naszego pobytu w Pradze to staże zawodowe! Tak naprawdę to one zajmują większość naszego czasu w tygodniu, a niektórzy pracują również w weekendy. Po rozmowach wstępnych z zaproponowanymi przez organizatorów pracodawcami- dla wielu były one źródłem pierwszych zawodowych stresów…- nadszedł czas na chodzenie, a właściwie jeżdżenie do pracy. W zależności od zawodu- do firm komputerowych, hoteli, restauracji. Godziny pracy też są różne. Trzeba liczyć na samego siebie- wstać o określonej porze, dotrzeć na czas do firmy- bo nie zawsze jest się z kolegą lub koleżanką.  Okazało się, że konieczność komunikowania się w obcym języku- a nawet językach!- bywała czasami dużo większym wyzwaniem niż wykazanie się kompetencjami zawodowymi! Nie ulega wątpliwości, że ze staży w Pradze wrócimy bogatsi o wiele nowych doświadczeń i pełni pozytywnych wrażeń!

Podczas pobytu w Pradze mieliśmy okazję uczestniczyć w wyjątkowych  w życiu naszych szkolnych stażystek wydarzeniach. Ewelina i Monika – uczennice klasy 2d- obchodziły swoje 18 urodziny! Urodzinowy tort i uściski najbliższych zastąpiliśmy ogromną pizzą podzieloną  na 18 kawałków z obowiązkowym napisem 18 lat, odśpiewanym na hotelowym korytarzu „Sto lat” i symbolicznym- obowiązkowo bezalkoholowym!- łykiem szampana. Na szaloną imprezę dziewczyny muszą zaczekać do powrotu do Polski- a my jeszcze raz życzymy naszym wyjątkowym solenizantkom- Hodně štěstí, zdraví!

Po pracowitym tygodniu przyszedł czas na poznawanie zabytkowej części Pragi pod okiem profesjonalnego przewodnika. Stolica Czech przywitała nas w niedzielne popołudnie przyjazną słoneczną pogodą i… tłumem turystów z całego świata. Znaleźliśmy się w  wielojęzycznej, wielokulturowej rzeczywistości!

9 kwietnia grupa 16 uczniów uczących się w zawodzie technik informatyk i technik hotelarstwa z naszej szkoły wyjechała do Pragi, by odbyć trzytygodniowe staże zawodowe. Oto pierwsze relacje z tego pobytu.

DNIA 23.03 ORAZ 24.03.2018 ODBYŁO SIĘ ZAJĘCIA PRZYGOTOWAWCZE UCZESTNIKÓW PROJEKTU "KIERUNEK PRAGA" DO WYJAZDU DO STOLICY CZECH.