"Sama wiedza nie wystarczy, trzeba ją jeszcze stosować... Chęci nie wystarczą, trzeba działać."
Bruce Lee

5 kwietnia 2017r.  w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach miało miejsce spotkanie przedstawicieli 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i WKU w Białymstoku z mieszkańcami Łap oraz młodzieżą z łapskich szkół ponadgimnazjalnych: Mechaniaka i I Liceum Ogólnokształcącego.

Zorganizowane zostało ono we współpracy WOT i Starostwa Powiatowego. Miejsce spotkania nie było przypadkowe- od bieżącego roku szkolnego bowiem łapska mundurówka z II LO współpracuje z 25. Batalionem z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Oprócz prelegentów: pułkownika Sławomira Kocanowskiego, dowódcy 1. Podlaskiej Brygady OT, oraz majora Romana Wawera, zastępcy Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Białymstoku, w spotkaniu uczestniczyła pani Maria Marciszewska, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku oraz pani Joanna Kondzior, Sekretarz Powiatu.

Celem spotkania była popularyzacja idei służby w tej formacji. Słuchacze mieli m. in. możliwość uzyskania informacji, jakiego typu zadania przewidziane są dla „terytorialsów”, czyli żołnierzy wojsk obrony terytorialnej oraz jakie korzyści wynikają z tego typu służby. W przystępnych, pełnych zaangażowania słowach połączonych z prezentacją multimedialną przedstawiciele służb mundurowych wyjaśniali, na czym polega służba w WOT i kto może zostać „terytorialsem”.

W czasie wystąpienia prelegentów padały ważne słowa: o patriotyzmie, naszej „małej ojczyźnie”, gotowości niesienia pomocy innym, postawie odpowiedzialności za swoich bliskich, znajomych, rodaków. Wniosek mógł być tylko jeden: służba Ojczyźnie to przywilej, nie obowiązek! Warto bliżej zainteresować się ideą WOT!

ZSM Info