Wystąpienie dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego
w Łapach -Doroty Kondratiuk
w dniu 28 czerwca 2025r. na III Zjeździe Absolwentów ZSM
Mam dzisiaj zaszczyt być organizatorem obchodów 100lecia szkolnictwa zawodowego w Lapach. Szkolnictwo to jest reprezentowane przez Zespół Szkół Mechanicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego . Naszą szkołę na przestrzeni tych stu lat ukończyło ponad 20 tys. uczniów -chłopców i dziewcząt, którzy tutaj zdobyli zawodowe kwalifikacje, zapoznali się z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstw . Kształcenie zawodowe zawsze było ważne, bo żaden kraj nie jest w stanie stworzyć podstaw swojej gospodarki bez ludzi będących fachowcami i specjalistami.
Już w średniowieczu w systemie cechowym, aby zdobyć tytuł mistrza, trzeba było zdać egzamin polegający na wykonaniu bardzo trudnej pracy dyplomowej – dzieła dowodzącego prawdziwego kunsztu- był to tzw. Majstersztyk , czyli dosłownie „dzieło mistrzowskie” .Droga do tytułu mistrza był długa, trudna i…. kosztowna.
I to się nie zmieniło do dzisiaj . W kształceniu zawodowym niezbędne są nakłady. Tu nie wystarczy sala lekcyjna z ławkami, krzesłami i tablicą.
Tu potrzebne są pracownie wyposażone w specjalistyczny sprzęt, urządzenia i specjaliści kształcenia w zawodzie. Dopiero spełnienie tych warunków daje szansę na pozyskanie pracowników, tak potrzebnych każdej gospodarce.
Powojenna historia szkolnictw zawodowego, w tym również naszej szkoły, pokazuje, że zmiany były częste i podyktowane przez czasy, w których to szkolnictwo istniało . Istniało -tak…Ale czy zawsze się rozwijało?
W latach 50- okrojono do minimum przedmioty ogólnokształcące , bo przecież szkoła miała kształcić przyszłych rekordzistów-stachanowców , którym geografia czy historia nie były specjalnie potrzebne.
Później -w zależności od kondycji ekonomicznej państwa i siły przebicia poszczególnych ministrów edukacji, nauka w szkołach zawodowych trwała dłużej lub krócej -bo ile trzeba czasu aby łożyć na kształcenie fachowca -trzy ,cztery czy pięć lat ? …
W tym nieustannie trwającym procesie reform i zmian, musieli odnaleźć się ci ,którzy tutaj na miejscu, w mniejszych i większych miejscowościach, kierowali naszymi szkołami zawodowymi – to dyrektorzy tych szkół. W tym i naszego Zespołu Szkół Mechanicznych. To oni kształtowali wizerunek naszej szkoły i nadawali jej kształt. Dyrektor Edward Kiejzik przyczynił się do powstania Zespołu Szkół Mechanicznych , bo wcześniej były to oddzielne placówki: Technikum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, szkoła przyzakładowa. Znacznie powiększył stan posiadania szkoły budując nowy internat oraz kompleks budynków przy ulicy Nowej. Był wielkim zwolennikiem angażowania uczniów do zajęć pozalekcyjnych, takich jak sport oraz orkiestra dęta. Ta działalność przynosiła efekty w postaci sukcesów sportowych i artystycznych na skalę ogólnopolską.
Po odejściu dyrektora Edwarda Kiejzika szkołą kierował p. dyrektor Marian Perkowski. Kontynuował pracę nad rozwojem szkoły, w której liczebność uczniów wynosiła nawet ok. 2 tys. rocznie . Dzięki bardzo dobrej współpracy z ówczesnym proboszczem Parafii Św. Krzyża, ks. Józefem Wiznerem, na mapie łapskich szkół pojawił się nowy adres. Liceum Odzieżowe zostało ulokowane w należącym do parafii budynku przy ulicy Matejki , gdzie pozostawało przez prawie 10 lat. Dyrektor Marian Perkowski rozpoczął budowę nowej hali sportowej, której szkole bardzo brakowało. W międzyczasie organem prowadzącym szkoły został Powiat Białostocki, utworzony na mocy reformy administracyjnej. Dla naszej szkoły był to czas ogromnych zmian, gdyż kolejni uczniowie naszych klas pierwszych mieli przybywać z powstałych właśnie gimnazjów.
W 2001r. dyrektorem szkoły została p. Danuta Bojczuk. Stanęła przed ogromnymi wyzwaniami- w Łapach zostały zamknięte dwa największe zakłady przemysłowe: ZNTK i cukrownia. Upadały przedsiębiorstwa w całym kraju. Jak organizować i realizować szkolnictwo zawodowe w warunkach takiego impasu?
- dyr. dołożyła wszelkich starań, aby rozwijać szkołę w kierunku nowych technologii. Pierwsze rzutniki multimedialne – osiągające wówczas horrendalne ceny, pierwsze nowoczesne pracownie komputerowe , Internet w całej szkole -to jej zasługa.
Od 2016 r. mam zaszczyt być dyrektorem tej szkoły i staram się kontynuować działania na rzec jej rozwoju. Po wielu latach marzeń powstało tu szkole boisko wielofunkcyjne , został rozbudowany tak potrzebny parking, powstają nowe pracownie.
Wszystko to po to aby realizować jedną z najważniejszych misji szkół jaką jest wspieranie wszechstronnego rozwoju ucznia.
To dla nich szkoła pięknieje, to dla nich realizowane są wspaniałe międzynarodowe projekty Erasmusa, poszerzane są kontakty z uczelniami wyższymi takimi jak Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Akademia Łomżyńska. Mamy zawarte porozumienia z nowoczesnymi przedsiębiorstwami. Gościmy właśnie Państwa przedstawicieli na dzisiejszej gali, co jest dla nas wielkim zaszczytem i z dumą to podkreślam.
Nie byłoby tego Jubileuszu i tej oczywistej radości ze wspólnej i naprawdę wytężonej pracy, gdyby nie aktywność i wsparcie naszego organu prowadzącego, czyli powiatu Białostockiego . Na ręce Pana wicestarosty Romana Czepe bardzo dziękują Zarządowi i panu Staroście Janowi Bolesławowi Perkowskiemu za ogromną pomoc liczoną w milionach, ale i inspirację do podejmowania kolejnych wyzwań, do których nasza szkoła z odwagą i poczuciem sprawczości przystępuje.
Mówiąc o obchodzonym Jubileuszu pragnę przytoczyć myśl jednego z historyków , a historia jest mi szczególnie bliska . Myślę o tezie, że współczesne pokolenia mają możliwość patrzeć na świat z szerszej pespektywy , dzięki swoim poprzednikom, dzięki pokoleniom, które były tu
wcześniej, bo to na ich ramionach dziś stoimy. To jesteśmy my wszyscy, zebrani tutaj na tej Sali. A zaczęło się od decyzji miasta Łapy, które postanowiło w 1925 r. utworzyć szkołą kształcącą zawodowców.
Patrzę na nauczycieli ZSM i CKZ – tych, którzy już odpoczywają po czasie wieloletniej pracy i tych obecnych – koleżanki i kolegów , patrzę na naszych gości , budujących wspólnie teraźniejszość szkoły. Ze wzruszeniem i szacunkiem patrzę na zgormadzonych dziś jej absolwentów. Ty wy byliście tymi dziewczętami i chłopcami, którzy jako dzieci przyszliście tutaj ze swoimi wyobrażeniami, może niepewnością, ale i marzeniami o przyszłości. Mam nadzieję ,że te marzenie spełniliście i spełnianie nadal i że dzieję się to także dzięki spędzonym tutaj młodzieńczym latom i gromadzonym doświadczeniom. I za tę obecność- w historii naszej szkoły i dzisiaj – serdecznie dziękuję.
Kończąc- chcę przywołać pamięć ludzi- pracowników szkoły-nauczycieli, dyrektorów , absolwentów -tych wszystkich którzy odeszli. Zostaniecie w naszej pamięci . Chwilą ciszy uczcijmy ich Pamięć .
Dorota Kondratiuk- dyr. ZSM w Łapach
https://www.fajnaszkola.net/index.php/11-aktualnosci/1149-pierwsze-sto-lat-za-nami#sigProId47921ee6cd