"Uczyć się i nie myśleć to strata czasu, myśleć i nie uczyć się to niebezpieczeństwo"

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej- symbol cyfrowy zawodu 311930

Odnawialne źródła energii to przyszłość energetyki. W Polsce i na świecie udział energii odnawialnej w całkowitej energii produkowanej rocznie stale rośnie. Rozwój technologii odnawialnych źródeł energii wymusza szkolenie fachowców do montażu, eksploatacji i serwisowania tych urządzeń. Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej są, oraz będą bardzo poszukiwani na rynku pracy. To zawód z przyszłością!
Kierunek adresowany jest do uczniów zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii wykorzystywanych do produkcji ciepła lub energii elektrycznej. Są to systemy związane z kolektorami słonecznymi, pompami ciepła, kotłami na biomasę (produkcja ciepła) bądź elektrowniami wodnymi i wiatrowymi, panelami fotowoltaicznymi (produkcja energii elektrycznej).
Nauka w zawodzie trwa pięć lat, w ciągu których realizowane są zarówno przedmioty zawodowe, jak i ogólnokształcące.

KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE:
ELE.10. Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
ELE.11. Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Umiejętności kształcone w zawodzie:

• planowanie lokalizacji urządzeń stosowanych do wytwarzania energii cieplnej, mechanicznej i elektrycznej;
  • projektowanie instalacji wyposażonych w urządzenia do pozyskiwania energii odnawialnej;
  • organizowanie i nadzorowanie prac związanych z montażem urządzeń stosowanych w systemach energetyki odnawialnej;
  • montowanie urządzenia w systemach pozyskiwania energii odnawialnej;
  • obsługa oraz serwis urządzenia w instalacjach oraz energetyki odnawialnej;
  • przygotowywanie kosztorysów, umów, ofert dotyczących projektów z zakresu wykorzystania odnawialnych zasobów energii

Po ukończeniu szkoły

• po zdaniu egzaminów i ukończeniu szkoły uzyskujesz tytuł technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • możesz przystąpić do egzaminu maturalnego
  • możesz z powodzeniem kontynuować naukę na wyższej uczelni na studiach z branży budowlanej i energetycznej lub podjąć pracę w zawodzie

Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej będą mogli podjąć pracę jako:

• nadzór techniczny nad utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania instalacji energetyki odnawialnej
  • monterzy instalacji wyposażonych w urządzenia energetyki odnawialnej
  • doradcy energetyczni w zakresie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii
  • pracownicy nadzoru technicznego i obsługi inwestycji związanych z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii
  • pracownicy firm specjalizujących się w technice instalacyjnej, grzewczej czy klimatyzacyjnej
  • pracownicy firm konsultingowych i doradczych na terenie całego kraju
  • wykwalifikowane osoby prowadzące samodzielną działalność usługową.