"Odkryłem, że im ciężej pracuję, tym bardziej sprzyja mi szczęście"
Thomas Jefferson

Współpraca ze służbami mundurowymi wpisana jest w kalendarz wydarzeń szkolnych ZSM już od początku roku szkolnego. We wrześniu uczniowie klas pierwszych mogli uczestniczyć w Dniu Otwartych Koszar w Białymstoku, a klasa II c kontynuowała zajęcia prowadzone przez żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej na terenie szkoły. Na terenie- dosłownie, ponieważ tym razem uczniowie wyszli poza mury szkoły i odbywali praktyczne szkolenie w zakresie orientacji w terenie i udzielania pierwszej pomocy. Natomiast 17 października odwiedzili nas przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej:  st. sierżant Bartłomiej Lenar, sierżant Maciej Zajkowski  oraz st. strzelec Karol Nurczyk, który jest absolwentem naszej szkoły.

Na spotkaniu uczniowie zostali zapoznani z ideą związku, jaką jest m.in. działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej, wychowanie obywatelskie członków i przygotowanie młodzieży do pracy w  służbach  mundurowych. Związek ma wyjątkową tradycję- powstał w 1910 r., po II wojnie światowej został reaktywowany w 1989r., a od 1992r. funkcjonuje jako stowarzyszenie. Potwierdzeniem hasła Strzelców: „Jeżeli chcesz robić to, czego inni na co dzień nie robią- wyjdź z domu- zostań „Strzelcem” była prezentacja oferty wybranych działań, m.in. szkolenie w strzelaniu, szkolenie nurkowe, skoki spadochronowe, surwiwalowe obozy letnie i zimowe, kursy samoobrony czy udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych. Po prezentacji uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące możliwości wstąpienia do formacji oraz przymierzyć elementy wyposażenia wojskowego i ratowniczego.

ZSM Info