"Człowiek, który nie czyta dobrych książek, nie ma żadnej przewagi nad tym, który nie umie ich czytać wcale"
Mark Twain

Dąb Stulecia Niepodległości

To jeszcze nie był koniec naszych obchodów.  Tego samego dnia- 9 listopada-około godz. 12-ej grupa uczniów oraz nauczycieli celebrowała  posadzenie  Dębu Stulecia Niepodległości  przed budynkiem szkoły. Rosnąc, będzie on  przypominał potomnym o tym wielkim święcie i naszych obchodach.

Ze Lwowa do Łap

Druga grupa uczniów z Pocztem Sztandarowym udała się na cmentarz w Łapach, na grób rodziców Podpułkownika Stanisława Nilskiego Łapińskiego, by uczestniczyć w ustawieniu urny z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich, na którym spoczywa ten wybitny żołnierz.

Uczniowie technikum wśród uczniów innych łapskich szkół, uczestnicząc w tej uroczystości,  oddali mu cześć postaci łapskiego bohatera- Stanisława Nilskiego Łapińskiego.  Podpułkownik  brał udział w walkach o wszystkie granice państwa polskiego w latach 1918-1920.  Był dowódcą sztabu obrony Lwowa w 1918 r., uczestniczył w wyprawie wileńskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920r. Gromił wojska rosyjskie podczas „cudu nad Wisłą”.

Na Placu Niepodległości

Obchody miejskie również odbyły się z naszym uczestnictwem-  11 listopada dyrekcja, nauczyciele i uczniowie  byli obecni na Mszy Św. w intencji Ojczyzny oraz w spotkaniu na Placu Niepodległości. Było to swoiste uwieńczenie trwającej od lutego 2018r. Nowenny Niepodległościowej w której czynnie nasza szkoła uczestniczyła.

ZSM Info