"Człowiek, który nie czyta dobrych książek, nie ma żadnej przewagi nad tym, który nie umie ich czytać wcale"
Mark Twain

Piątek 9 listopada to dzień wielkich uroczystości szkolnych. O godzinie 10.00 rozpoczęły się one na sali gimnastycznej, gdzie całą społeczność uczniów i nauczycieli, przywitała Pani Dyrektor, która podkreśliła znaczenie i wyjątkowość obchodzonej przez nas  rocznicy. Następnie nasz szkolny  chór pod kierownictwem pana Sławomira Oniska wykonał wiązankę pieśni patriotycznych, dzięki czemu wszyscy zostali wprowadzeni w klimat  święta Niepodległej.

Po krótkim wprowadzeniu i przybliżeniu historii pieśni ojczyźnianych: Roty i Bogurodzicy przez panią Małgorzatę Boguską, wszyscy -w postawie stojącej- odśpiewali te pieśni. Można powiedzieć, że sala zadrżała podczas tego śpiewu, by za chwilę wyciszyć się i wysłuchać debaty prowadzonej przez nauczyciela historii -pana Leszka Łapińskiego. Jej  mottem przewodnim były rozważania  wybitnego polskiego reżysera Adama Hanuszkiewicza dotyczące patriotyzmu i obywatelstwa. W debacie wzięli udział uczniowie, którzy przedstawili swoje bardzo  interesujące przemyślenia. Obecni na sali z dużym zainteresowaniem słuchali debaty, z powagą odnosząc się do wypowiedzi kolegów. Wszak tematyka  patriotyzmu i obywatelstwa jest bardzo na czasie. Punktualnie o 11.11 wszyscy zebrani na Sali uczniowie i nauczyciele głośno odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję ogłoszoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Konkurs literacki „Godność. Wolność. Niepodległość”

Tego dnia rozstrzygnięto także konkurs literacki na pracę na temat „Wolność. Godność. Niepodległość. Ja i krąg narodowych wartości”, za organizację i przebieg którego odpowiadały pani Barbara Łabęcka i pani Monika Chorko. Laureatami konkursu zostali: Adam Ołdakowski kl. IV mp, Paweł Zdunko kl. Id i Maciej Olejnik kl. IV mp. Przyznane zostały także wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Dyplomy i wyróżnienia oraz przepiękne nagrody książkowe o tematyce patriotycznej zostały wręczone uczniom przez dyr. szkoły Dorotę Kondratiuk.

Patriotycznie- biało czerwono

Kolejnym okolicznościowym konkursem był konkurs na najciekawszy biało-czerwony strój – czyli prezentację stylizacji opracowanej w polskich barwach narodowych. Miłym i spontanicznym epizodem spotkania było wspólne zdjęcie wszystkich obecnych na sali ubranych w biało czerwone barwy- to piękna pamiątka naszych obchodów.

ZSM Info