"Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu"
Thoma Edison

W przededniu kolejnej rocznicy agresji sowieckiej na Polskę (17 września 1939 r.) uczniowie ZSM w Łapach jak co roku wyruszyli ulicami Łap w Marszu Pamięci pod pomnik poświęcony ofiarom reżimu stalinowskiego. Pomnik usytuowany jest przy ul. Mostowej, w sąsiedztwie torów kolejowych, gdzie w latach 1939-1941 sowieccy okupanci dokonywali wywózek mieszkańców Łap i okolic na Syberię oraz do Kazachstanu. Zanim uczniowie zapalili znicze, obecni nauczyciele przybliżyli po krótce losy mieszkańców Łap w czasie okrutnej okupacji sowieckiej. Głos zabrali Dorota Kondratiuk, Leszek Łapiński i Piotr Sobieszczak, zaś Dariusz Gumowski (jako autor projektu) przedstawił okoliczności budowy wspomnianego pomnika.