- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłon: 490
Pierwszy miesiąc nauki mamy już za sobą i nadszedł czas na oficjalne przywitanie w murach naszej szkoły nowych uczniów klas pierwszych. Najnowsi adepci tajemnej wiedzy mechanicznej, hotelarskiej, elektrycznej czy informatycznej zdążyli już wstępnie zaznajomić się z naszym technikum. Przyszła więc pora na sprawdzenie ich wiedzy o szkole oraz sprytu i zwinności, co miało miejsce na zabawie integracyjnej w dniu 29 września w ramach Szkolnego Tygodnia Sportu. Zgromadzonych na sali przywitali przewodnicząca SU Weronika Lulka z kl. IVd i zastępca przewodniczącego- Rafał Kuteszko z kl. IVe. Jako przedstawiciele klas najstarszych rocznikowi inaugurację prowadzili Damian Dzierżek kl. 5c i Adam Markowski kl. 4c przy współpracy organizacyjnej z panią Aleksandrą Falkowską i panem Adamem Perkowskim. Przedstawiciele klas pierwszych zmierzyli się z niezwykle trudnymi i podchwytliwych pytaniami z wiedzy ogólnej o szkole, brali udział w wielu konkurencjach sportowych oraz wykonali niesamowite portrety swoich wychowawców pani Martyny Andrzejczyk, pana Andrzeja Roszkowskiego i pana Leszka Gulewicza. Również wychowawcy pokazali, że potrafią się dobrze bawić i współdziałać z klasą w specjalnych konkurencjach. Wszystkim pierwszoklasistom gratulujemy zgrania, zaciętości i energii. Oby towarzyszyła Wam w trakcie 5 lat nauki w naszej szkole, a hart ducha Was nigdy nie opuszczał:-)
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłon: 347
26 września to Europejski Dzień Języków Obcych. W obchodach tego wydarzenia wzięli również udział uczniowie naszej szkoły. Przy wsparciu nauczycieli języków obcych opracowali materiały, które można było dostrzec na korytarzach naszej szkoły. Kreatywność uczniów mogliśmy zobaczyć w postaci prezentacji multimedialnych prezentowanych na ekranie szkolnego monitora. Powstały także plakaty prezentującej kraje obszaru anglo- i niemieckojęzycznego. Na ścianach oraz drzwiach szkolnych pojawiły się powitania w wielu językach oraz motta dotyczące nauki języków obcych – oczywiście w języku angielskim 😊. Podczas zajęć uczniowie także wyrażali swoje zdanie na temat tego, dlaczego warto znać języki obce w obecnych czasach.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłon: 399
26 września 2025 uczniowie klasy 3b i 4b z profilu technik informatyk uczestniczyli z zajęciach zorganizowanych na Uniwersytecie w Białymstoku w ramach akcji (Ty)dzień Informatyki. W pierwszej części tego wydarzenia młodzież wysłuchała wykładu na temat: Czy Twoja sieć domowa na pewno jest bezpieczna? W drugiej część spotkania uczestniczyła w zajęciach warsztatowych m.in. z programowania, grafiki komputerowej czy gier logicznych. Czas spędzony na Uniwersytecie upłynął szybko i bardzo efektywnie. To było inspirujące spotkanie pozwalające poznać naszym uczniom możliwości dalszego rozwoju swojej ścieżki kariery edukacyjnej. Lokalnie- to się opłaca!
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłon: 1091

Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 Europejski Fundusz Społeczny PLUS. Priorytet VIII Fundusze na rzecz edukacji i włączenia społecznego, Działanie 8.2 Zintegrowany terytorialnie rozwój edukacji i kształcenia.
Partner Wiodący: Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego
Partnerzy projektu:
Miasto Białystok,
Powiat Białostocki,
Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr
Okres realizacji: od stycznia 2025 r. do października 2028 r. (46 miesięcy)
Całkowita wartość projektu: 41 967 962,21 PLN.
Dofinansowanie: 37 770 768,23 PLN (90% wydatków kwalifikowalnych Projektu), w tym:
- 35 672 392,22 PLN (85% wydatków kwalifikowalnych) ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus,
- 2 098 376,01 PLN (5% wydatków kwalifikowalnych) z Budżetu Państwa;
Wkład własny: 4 197 193,98 PLN (10% wydatków kwalifikowalnych).
Projekt jest projektem partnerskim, który wpisuje się w cele rozwoju Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego i jest ukierunkowany na rozwiązywanie wspólnych problemów.
Celem projektu jest podniesienie jakości, atrakcyjności i efektywności kształcenia zawodowego praktycznego oraz dostosowanie go do potrzeb rynku pracy, w szczególności związanych z Gospodarką 4.0 i/lub Gospodarką Obiegu Zamkniętego, poprzez realizację kompleksowych działań podnoszących lub uzupełniających kompetencje zawodowe 2000 uczniów i 120 nauczycieli z 13 zespołów szkół (21 szkół i placówek) kształcenia zawodowego z BOF do 30.10.2028 r.
Cel ten będzie realizowany poprzez 8 komplementarnych zadań:
- Konsultacje z pracodawcami na potrzeby dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb poszczególnych branż.
- Doradztwo popytowe kompetencji poprzez opracowanie Indywidualnych Planów Działania na rzecz Kompetencji w kierunku Gospodarki 4.0 i/lub Gospodarki Obiegu Zamkniętego dla uczniów.
- Dostosowanie kompetencji i kwalifikacji uczniów i nauczycieli do wyzwań Gospodarki 4.0 i/lub Gospodarki Obiegu Zamkniętego poprzez realizację m.in:
- szkoleń, kursów zawodowych oraz zajęć dla uczniów,
- szkoleń, studiów podyplomowych, wyjazdów studyjnych dla nauczycieli.
- Staże zawodowe dla uczniów i nauczycieli oraz certyfikacja kompetencji w zakresie Gospodarki 4.0 i/lub Gospodarki Obiegu Zamkniętego dla uczniów.
- Współpraca z uczelniami wyższymi poprzez realizację zajęć edukacyjnych, a także projektów badawczo-wdrożeniowych.
- Popularyzacja kompetencji zawodowych i systemu szkolnictwa zawodowego BOF.
- Programy rozwojowe szkół zawodowych BOF z uwzględnieniem Gospodarki 4.0 i/lub Gospodarki Obiegu Zamkniętego, w ramach których przewidziano działania z odniesieniem do 3 obszarów:
- Uczeń: zajęcia pozalekcyjne rozwojowe, przygotowujące do transformacji cyfrowej i ekologicznej,
- Szkoła: szkolenia dla kadry zarządzającej w tym Szkolnych Animatorów Współpracy (SAW) przygotowujące do modernizacji i wyposażenia szkoły uwzględniające wyzwania G4.0 i/lub GOZ
- Otoczenie: Wyjazdy edukacyjne uczniów (1, 2 lub 3 dniowe) do instytucji, przedsiębiorstw z dobrymi praktykami w tym uwzględniające wyzwania Gospodarki 4.0 i/lub Gospodarki Obiegu Zamkniętego lub na targi branżowe.
- Dostosowanie i wyposażenie szkół zawodowych do wyzwań transformacji cyfrowej,
Gospodarki 4.0 i/lub Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W tym utworzenie 5 laboratoriów pokazowych oraz dostosowanie i wyposażenie 13 zespołów szkół kształcenia zawodowego w sprzęt określony i zatwierdzony w programach rozwojowych.
Projekt wynika ze Strategii Rozwoju Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego do roku 2030 i jest ujęty na „Liście projektów zintegrowanych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027 i Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 – wybór w sposób niekonkurencyjny”.
W ramach projektu zaplanowano:
- 32 890 h zajęć pozalekcyjnych,
- doradztwo zawodowe dla 2000 uczniów,
- szkolenia zawodowe dla 700 uczniów,
- staże zawodowe dla 602 uczniów i 16 nauczycieli,
- zajęciami na uczelniach wyższych dla 1260 uczniów (70 grup x 18 uczniów),
- dofinansowanie w wys. 10 000 zł dla 35 projektów badawczo-wdrożeniowych przygotowanych przez szkolne koła naukowe,
- 294 wyjazdy edukacyjne dla uczniów do instytucji, przedsiębiorstw z dobrymi praktykami w zakresie Gospodarki 4.0 lub Gospodarki Obiegu Zamkniętego,
- zajęcia mające na celu wsparcie zdrowia psychicznego młodzieży dla 520 uczniów i 80 nauczycieli
- szkolenia zawodowe lub studia podyplomowe dla 90 nauczycieli,
- szkolenia w zakresie kompetencji cyfrowych w edukacji zdalnej dla 72 nauczycieli,
- 17 wizyt studyjnych do przedsiębiorstw wdrażających najnowsze technologie, na targi branżowe lub do uczelni wyższych, udział w nich weźmie 340 nauczycieli (17 wizyt x 20 nauczycieli),
- utworzenie 5 laboratoriów zgodnych z wyzwaniami Gospodarki 4.0 lub Gospodarki Obiegu Zamkniętego, tj.: Poligrafia 4.0. w Zespole Szkół Elektrycznych, Tech4Food w Zespole Szkół Gastronomicznych, Pracowania upcyklingu w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych, Świętojański GOZlab 4.0. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, Smart Lab w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach.
- 145 zajęć w nowopowstałych laboratoriach dla 2175 uczniów (145 zajęć x 15 uczniów),
- dostosowanie i wyposażenie pracowni w 13 szkołach kształcenia zawodowego zgodnych z wyzwaniami Gospodarki 4.0 i Gospodarki Obiegu Zamkniętego, a także z potrzebami lokalnego rynku pracy.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłon: 346
Bezpieczeństwo- zarówno w sieci, jak i fizyczne, to ważny temat, o którym nie zapominamy i taki cel przyświecał zrealizowanemu dzięki współpracy z Komendą Miejską Policji w Białymstoku przedsięwzięciu, które miało miejsce 18 września w naszej szkole. W tym dniu odbyły się trzy spotkania poświęcone właśnie tej tematyce. W tematykę spotkania wprowadziła zgromadzonych na salę aspirant sztabowy Barbara Maciejewska Ksepka, która była też koordynatorką całego wydarzenia.
Pierwsze ze spotkań, poprowadzone przez p. aspirant Dominikę Fajkowską z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dotyczyło zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Uczniowie mogli usłyszeć m.in. na co zwrócić uwagę, jak reagować, jak się przed nią chronić, ale także, jakie są konsekwencje naruszenia przepisów prawa.
Kolejny blok tematyczny dotyczył udzielania pomocy w sytuacji, gdy zagrożone jest zdrowie i życie. Z pasją, ale i także robiącą wrażenie, realistyczną prezentacją poprowadził to spotkanie podkomisarz Marek Trzeciak, który jest także ratownikiem medycznym.
A na zakończenie uczniowie mogli obejrzeć pokazy sztuki walki karate w wykonaniu trenerów i zawodników Sport Club Karate z Białegostoku jako inspirację do zaangażowania w zdrowy, oparty na sporcie styl życia. Była to także okazja do zademonstrowania, w jaki sposób można się obronić w sytuacji, gdy nie będzie możliwa inna reakcja. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz umiejętności karate, a niektórzy zaprezentowali także swoje umiejętności w sztukach walki. Tę część spotkania poprowadził wyjątkowy gość- mistrz świata w karate z 1997r., pan Piotr Sawicki, jeden z najwybitniejszych polskich karateków stylu Kyokushin, prezes Białostockiego klubu Sport Club Karate Białystok. To wyjątkowa postać w historii tego sportu, gdyż Piotr Sawicki zdobył tytuł mistrzowski jako pierwszy „nie-Japończyk” .
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim naszym wspaniałym gościom, którzy podzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i pasją!
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Odsłon: 359
18 września 2025 r. na Stadionie Lekkoatletycznym BOSiR odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół Województwa Podlaskiego za rok szkolny 2024/2025. Jesteśmy zaszczyceni, że Zespół Szkół Mechanicznych w Łapach znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół, zajmując VIII miejsce wśród szkół ponadpodstawowych województwa. Szkołę reprezentowali na uroczystości dyr. Dorota Kondratiuk oraz nauczyciele wychowania fizycznego Piotr Pułkośnik i Adam Perkowski . Ten sukces jest efektem wspaniałej pracy wszystkich naszych nauczycieli – trenerów , którzy inspirują młodzież do zaangażowania w rożne dyscypliny sportu. Sport to zdrowie, piękna i mądra forma spęczania czasu. Na pewno warto go uprawiać i pielęgnować ten nawyk. Jako szkoła Powiatu Białostockiego jesteśmy dzisiaj tym bardziej dumni, że nasz powiat uplasował się na II miejscu w Województwie Podlaskim. Puchar w imieniu p. starosty Jan Bolesława Perkowskiego odebrali członkowie Zarządu Powiatu Białostockiego p. Jan Gradkowski i p. Henryk Suchocki.








