13 listopada to dzień, który na trwałe zapisze się w historii naszej szkoły. W tym dniu 28 uczniów z II liceum Ogólnokształcącego z Oddziału Przygotowania Wojskowego uroczyście wypowiedziało rotę przysięgi, stając się pierwszymi kadetami w historii Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach. Wydarzenie miało niezwykle podniosły charakter. Wzięli w nim udział przedstawiciele służb mundurowych- Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Komendy Policji oraz Państwowej Starzy Pożarnej w Łapach. Nie mogło zabraknąć również zaproszonych gości: wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego, wicestarosty Roman Czepe i burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego oraz dyrektorów szkół i placówek z gminy Łapy. Szczególnie ze wzruszeniem i dumą towarzyszyli składającym przysięgę rodzice, przybyli na tę wyjątkową uroczystość. Już kadetom gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego!

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w piątek- 7 listopada, od udziału w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O  godzinie 11:11 zgromadzona na sali społeczność naszej szkoły z dumą wspólnie odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. To wyjątkowy moment, który jednoczy nas wokół wspólnych wartości — patriotyzmu, szacunku i pamięci o historii Polski.
Z tej też okazji na terenie szkoły pojawiła się wystawa fotograficzna przedstawiająca obchody Święta Niepodległości w ZSM na przestrzeni lat. Natomiast 11 listopada poczet sztandarowy oraz przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczyli w miejskich obchodach na Placu Niepodległości.  Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w tę piękną inicjatywę!

Początek października to już od kilkunastu lat czas, kiedy wolontariusze naszej szkoły w ramach akcji ,,Pola nadziei" sadzą cebulki żonkili - kwiatów symbolizujących nadzieję i kruchość ludzkiego życia.  Wiosną, kiedy kwiaty zakwitną, wolontariusze obdarują nimi każdego, kto zechce podczas corocznej kwesty na terenie Łap wesprzeć podopiecznych Fundacji POMÓŻ IM.  „Pola Nadziei” to międzynarodowy program realizowany przez hospicja.  Fundacja „Pomóż Im”, prowadząca domowe Hospicjum dla Dzieci, pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom z terenu całego województwa podlaskiego.

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły stanęli w szranki w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Pszczelarstwie organizowanym przez Samorząd Województwa Podlaskiego. Udział w takim konkursie wpisuje się w proekologiczne zaangażowanie naszej szkoły, więc jesteśmy tym bardziej dumni mogąc ogłosić, że uczeń klasy IIc Kacper Sawicki zdobył I miejsce w tym konkursie.  Uczniowie biorący musieli odpowiedzieć na 60 pytań z zakresu życia pszczół, ich hodowli oraz rozpoznania roślin miododajnych. Uczestnicy przed konkursem pilnie się przygotowywali pod czujnym okiem pani Aleksandry Falkowskiej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy w następnych latach.

Jak zrobić zegar z części komputerowych, pomoc dydaktyczną z maglownicy samochodowej, czyli co potrafią uczestniczy projektu „Profesjonalne kształcenie zawodowe z Łapach we współpracy z pracodawcami.”

Dnia 9 grudnia 2025 odbyła się w naszej szkole prezentacja efektów ECO- warsztatów. Swoje ROZWIĄZANIA ECO przedstawiły 10 osobowe zespoły kształcące się w każdym zawodzie w naszej szkole.

Efekty zaskoczyły widzów. Stosując rozwiązania ECO, uczniowie dali nowe życie elektrośmieciom – robiąc zegary z komputerowych płyt głównych. Nowe przeznaczenie ma zezłomowana maglownica samochodowa, która od teraz jest narzędziem dydaktycznym. Zainteresowani mogą również wykorzystać gotowy projekt instalacji fotowoltaicznej na garażu. Omówiono w nim wszystkie aspekty związane z wyliczeniem parametrów i bezpiecznym montażem. Dzięki uczestnikom warsztatów mamy wiedzę o tym jak być ECO stosując odpowiednią technikę jazdy, wpływającą na ekonomiczne spalanie i zmniejszenie emisji spalin. Ekologiczne rozwiązania w branży elektrycznej i hotelarskiej mieliśmy okazje poznać również w języku angielskim. Trochę tremy…, mnóstwo wrażeń…. i satysfakcja z pracy zespołowej.

Uczniowie (10 grup) pracowali pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych: p. Martyny Andrzejczyk, p. Illony Sienkiewicz (t. hotelarstwa), p. Małgorzaty Butkiewicz, p. Marcina Więcko, p. Wojciecha Dobkowskiego i p. Pawła Osmolskiego (t. elektryk), p. Iwony Łapińskiej p. Piotra Jasłowskiego (t. informatyk), p. Andrzeja Roszkowskiego i p. Janusza Jamiołkowskiego (t. mechanik pojazdów samochodowych).

Każdej grupie gratulujemy efektów i życzymy kolejnych sukcesów.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wyróżniona….

„Matka siłą żywiołu” to konkurs plastyczny, w którym rywalizowały między innymi Gabriela Kiełkucka i Malwina Sawicka z 4B.  Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia Łap przez Klub Kobiet działający przy Stowarzyszeniu „Nasze Łapy-Twoja Przyszłość.” Malwina  Sawicka została wyróżniona, a jej spojrzenie na  przyrodę i żywiołowość Matki -Ziemi cechowała niezwykła wrażliwość i oryginalność.

Zwyciężczyni gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych.

Obserwuj nas w mediach społecznościowych!