Jak zrobić zegar z części komputerowych, pomoc dydaktyczną z maglownicy samochodowej, czyli co potrafią uczestniczy projektu „Profesjonalne kształcenie zawodowe z Łapach we współpracy z pracodawcami.”

Dnia 9 grudnia 2025 odbyła się w naszej szkole prezentacja efektów ECO- warsztatów. Swoje ROZWIĄZANIA ECO przedstawiły 10 osobowe zespoły kształcące się w każdym zawodzie w naszej szkole.

Efekty zaskoczyły widzów. Stosując rozwiązania ECO, uczniowie dali nowe życie elektrośmieciom – robiąc zegary z komputerowych płyt głównych. Nowe przeznaczenie ma zezłomowana maglownica samochodowa, która od teraz jest narzędziem dydaktycznym. Zainteresowani mogą również wykorzystać gotowy projekt instalacji fotowoltaicznej na garażu. Omówiono w nim wszystkie aspekty związane z wyliczeniem parametrów i bezpiecznym montażem. Dzięki uczestnikom warsztatów mamy wiedzę o tym jak być ECO stosując odpowiednią technikę jazdy, wpływającą na ekonomiczne spalanie i zmniejszenie emisji spalin. Ekologiczne rozwiązania w branży elektrycznej i hotelarskiej mieliśmy okazje poznać również w języku angielskim. Trochę tremy…, mnóstwo wrażeń…. i satysfakcja z pracy zespołowej.

Uczniowie (10 grup) pracowali pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych: p. Martyny Andrzejczyk, p. Illony Sienkiewicz (t. hotelarstwa), p. Małgorzaty Butkiewicz, p. Marcina Więcko, p. Wojciecha Dobkowskiego i p. Pawła Osmolskiego (t. elektryk), p. Iwony Łapińskiej p. Piotra Jasłowskiego (t. informatyk), p. Andrzeja Roszkowskiego i p. Janusza Jamiołkowskiego (t. mechanik pojazdów samochodowych).

Każdej grupie gratulujemy efektów i życzymy kolejnych sukcesów.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wyróżniona….

„Matka siłą żywiołu” to konkurs plastyczny, w którym rywalizowały między innymi Gabriela Kiełkucka i Malwina Sawicka z 4B.  Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia Łap przez Klub Kobiet działający przy Stowarzyszeniu „Nasze Łapy-Twoja Przyszłość.” Malwina  Sawicka została wyróżniona, a jej spojrzenie na  przyrodę i żywiołowość Matki -Ziemi cechowała niezwykła wrażliwość i oryginalność.

Zwyciężczyni gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych.

28 października- w rocznicę nadania imienia oraz sztandaru ZSM- obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona, podczas którego odbywa się Ślubowanie Uczniów Klas Pierwszych. Wśród zaproszonych na tegoroczną uroczystość gości znaleźli się: Wicestarosta Powiatu Białostockiego pan Roman Czepe, Wizytator Podlaskiego Kuratorium Oświaty – pan Krzysztof Domas oraz członkowie grupy rekonstrukcji historycznej- Chorągwi Komputowej Stefana Czarnieckiego. Zgromadzonych na sali przywitała wicedyrektor ZSM pani Barbara Łabęcka. Do uroczystego ślubowania przystąpiło ponad 60 uczniów klas pierwszych technikum, którzy wygłaszając rotę szkolnej przysięgi, dopełnili ceremoniału włączenia w szeregi  społeczności uczniowskiej ZSM. Był to moment pełen wzruszeń, dumy i radości. Pan wicestarosta pogratulował uczestnikom ślubowania, podkreślając, jak ważne jest budowanie wspólnoty i relacji opartych na zrozumieniu. Oficjalną część uroczystości dopełniło wręczenie przedstawicielowi Kuratorium w Białymstoku panu Krzysztofowi Domasowi pamiątkowego medalu z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia szkolnictwa zawodowego w Łapach. 
Kolejna część spotkania miała równie wyjątkowy charakter. Zaproszeni członkowie Komputowej Chorągwii  Stefana Czarnieckiego w ciekawej prelekcji  zaprezentowali stroje i obyczaje szlacheckie, ze szczególnym uwzględnieniem wyposażenia ówczesnego żołnierza. Co ciekawe- wiele elementów samodzielnie zostało wykonanych przez członków grupy! Całości dopełnił imponujący pokaz walki, który przeniósł nas w czasy naszego patrona! Chętni uczniowie na zakończenie spotkania mogli samodzielnie wypróbować swoje siły w walce na szable... oczywiście w odpowiednim zabezpieczeniu i z wykorzystaniem bezpiecznego, treningowego sprzętu.
 
To był dzień pełen emocji, tradycji i szkolnej dumy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia! 
24 października przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Święta Terenowych Organów Wykonawczych Ministra Obrony Narodowej w Białymstoku. Z tej też okazji spotkało nas ogromne wyróżnienie. Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji uhonorowali dyrektora szkoły- panią Dorotę Kondratiuk-  oraz ucznia klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego - Kevina Kiełbasę - dyplomami uznania za zaangażowanie, współpracę i wkład w rozwój edukacji proobronnej. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym!

16 października, w czwartek, w ramach obchodów międzynarodowego przedsięwzięcia #ErasmusDays, którego celem jest promowanie możliwości i celów projektów  związanych z mobilnością edukacyjną i kulturową programu Erasmus+, w naszej szkole zorganizowaliśmy wydarzenie pod nazwą Erasmus Day w ZSM 2025.  Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: Żyj zgodnie z naszymi wartościami, inspiruj naszą przyszłość. Te wartości to: poszanowaniu godności ludzkiej, wolności, demokracji, równości, praworządności i prawach człowieka. W tym dniu na terenie szkoły zostały zorganizowane wystawy tematyczne poświęcone krajom, do których wyjeżdżali nasi uczniowie w ramach programu Erasmus+. Były pamiątki, zdjęcia, a nawet... degustacja włoskiej pizzy czy greckiej fety. Głównym punktem obchodów było spotkanie uczestników mobilności, którzy wzięli udział w dwóch wyjazdach w ubiegłym roku szkolnym- do Grecji i do Włoch- w ramach programu Erasmus+, z uczniami z klas pierwszych i drugich. Mogli podzielić się oni swoim doświadczeniem, ale także zainspirować do pójścia w ich ślady. Udział w stażach zawodowych w ramach krótkoterminowej mobilności to nie tylko zdobywanie zawodowych doświadczeń, ale przede wszystkim doświadczenie wielokulturowości, doskonała lekcja demokracji, współpracy i wielojęzyczności.

ABY ZNALEŹĆ INFORMACJE NA TEMAT AKTUALNYCH ZMIAN W PLANIE ZAJĘĆ:

  1. Wejdź na stronę szkoły www.fajnaszkola.net
  2. Kliknij w ikonkę:

  3. Odszukaj aktualny dzień:
  4. Jak czytać?
    • są tu tylko lekcje, gdzie występują zmiany!
    • pozostałe, o których nie ma informacji odbywają się wg. stałego planu
    • przykładowy opis:


      1c - (6) to godzina lekcyjna zmieniona - anulowana
      1e - (3) godzina lekcyjna - zmieniona
               3  godzina lekcyjna aktualna - Religia/Etyka przeniesiona z 7 godziny lekcyjnej
Obserwuj nas w mediach społecznościowych!