Tegoroczne zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach było wyjątkowe. Oznaczało nie tylko rozpoczęcie wytęsknionych przez uczniów wakacji, ale przede wszystkim  upłynęło pod znakiem pożegnania z dotychczasową dyrektor  ZSM  - p. Danutą Bojczuk.

Pani Dyrektor Danuta Bojczuk po 45 latach pracy, w tym 41 latach pracy w ZSM odchodzi na zasłużoną emeryturę.  Od 1981 r. była wicedyrektorem, a od 2001r. –dyrektorem szkoły.  W ciągu tego czasu zmieniała  się rzeczywistość wokół nas w sposób, jakiego nawet nie wyobrażaliśmy sobie nawet w filmach science fiction.

Historia pracy tej  jednej osoby, która wprowadziła szkołę w XXI wiek, jest nierozerwalnie związana z niebywałym postępem technologicznym i zmianami w gospodarce.  Uczniowie i nauczyciele funkcjonowali w dobie niejednej reformy edukacji.  Tym bardziej należy docenić pracowitość, otwartość  i  energię p. Dyrektor, która był odpowiedzialna za wdrażanie tych wszystkich zmian w życie szkoły.

Pierwsza część pożegnania miała miejsce 24 czerwca- w dniu zakończenia roku szkolnego, kiedy to podczas uroczystej gali panią  Dyrektor pożegnali  uczniowie-wykonując Hymn Szkoły oraz występując w strojach szlacheckich nawiązujących do epoki  patrona ZSM- hetmana Stefana Czarnieckiego. Głos zabrali również wzruszeni przedstawiciele rodziców- p. Katarzyna Zakrzewska oraz p. Paweł Szulc będący jednocześnie absolwentami ZSM. Obecna byli również dyrekcja Centrum kształcenia Praktycznego –p. dyr. Zdzisław Penza oraz p. wicedyrektor Halina Mazurkiewicz. Pożegnanie było tym bardziej sympatyczne, że oni także należą do grona  absolwentów naszej szkoły.

Szczególną rangę miało wystąpienie przedstawicielstwa Starostwa Powiatowego w Białymstoku –p. Wicestarosty Jolanty Den oraz p. dyr. Marii Marciszewskiej i p. Aliny Dźwilewskiej.  To właśnie pożegnanie p. Dyr. Danuty Bojczuk było w tym dniu  głównym powodem obecności pracowników organu prowadzącego w ZSM.

Na tym jednak ceremoniał pożegnania się nie zakończył. W dniu 28 czerwca podczas podsumowującego zebrania Rady Pedagogicznej p. Dyrektor otrzymała Buławę Hetmańską. Została też wygłoszona Laudacja wymieniająca Jej Zasługi dla ZSM. Oba fakty zostały potwierdzone specjalnie przygotowanymi dyplomami, w tym Dyplomem cum Exima Laude- czyli Dyplomem z najwyższą pochwałą. Tak Rada Pedagogiczna ZSM uczciła swoją Szefową.

Ta niespodzianka przygotowana przez nauczycieli wzruszyła nie tylko główną Bohaterkę uroczystości, ale także wszystkich zebranych.

Teraz pozostało życzyć Pani Dyrektor Danucie Bojczuk wspaniałych lat odpoczynku  oraz  realizacji wszelkich marzeń i pasji.

Info zsm