Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że papierosy są szkodliwe dla zdrowia, a nawet niebezpieczne dla życia. Efekty ich używania mogą mieć konsekwencje odroczone, dlatego tak łatwo niektórzy ulegają ułudzie ich nieszkodliwości, a tym czasem papierosy i zawarta w nich nikotyna silnie uzależniają i są najczęstszym czynnikiem wywołującym nowotwory.

W ZSM młodzież miała możliwość refleksji nad szkodliwym działaniem tej używki, gdyż w klasach odbyły się zajęcia na temat „Nikotyna legalny narkotyk”, połączone z projekcją filmu. Odbyły się też pogadanki poglądowe prowadzone przez pedagoga szkolnego, poparte prezentacją plakatów i przygotowanych materiałów.

Podejmowane działania miały na celu profilaktykę i skłonienie do refleksji nad wartością swego życia tych, którzy już przegrali z nałogiem i wspieranie jego przeciwników. Problemem są również papierosy elektroniczne, które znajdują też swoich nabywców, tu też należy przypomnieć o konsekwencjach odroczonych, które poznamy za kilka, kilkanaście lat, na razie problem ich produkcji i używania został przygotowany i zawarty w dyrektywie tytoniowej Unii Europejskiej. Więcej materiałów w zakładce „w szkole – pedagog szkolny”.